top of page

Hubnutí, zvýšení vitality a kondice

Pop (94).png
Pop (93).png

Mindset

Vědomě víme, že bychom měli udělat změnu (přestat pít, nepřecpávat se, nedívat se na seriály, změnit zaměstnání, nechat se rozvést), ale návyky jsou jako koryto řeky, mnohačetným opakováním  “zaryté” v evolučně staré části mozku a nelze je jen tak jednoduše měnit. Pokud chceme změnit náš životní styl, začít zdravěji jíst, víc se hýbat a méně se stresovat, je nutné nejprve změnit způsob našeho uvažování o sobě samých a začít aktivně pracovat s naším myšlením. Naše tělo neumí mluvit a tak s námi komunikuje pomocí pocitů, emocí a bolesti. Je zásadní tyto signály vnímat a příště se vyvarovat situací, kde nám náš organismus sděluje, že se mu něco nelíbí nebo že už toho bylo dost. Vždy můžeme udělat tlustou čáru a začít žít zdravější, nový život. Co to ale vlastně znamená? V oblasti výživy je řada různých směrů co jíst a co ne a příslušníci jednotlivých táborů, jako jsou vegani, low carb, keto nebo paleo diety, neochvějně hájí svoji “pravdu”. Na čem se ale ohledně zdravé stravy a výživy všichni shodnou? Následující  zásady nikdo ze zmíněných nutričních “táborů” nezpochybňuje.

Trans-tuky

Vyhýbat se potravinám obsahujícím trans mastné kyseliny, tzv. “trans tuky”. Trans tuky jsou průmyslově zpracované a ztužené rostlinné tuky. Jsou obsaženy v mnoha průmyslově zpracovaných potravinách, zejména v různých sušenkách, tyčinkách, křupkách, levných náhražkách čokolád, smažených jídlech, ale i v mnoha produktech, kde jsou živočišné tuky nahrazované tzv. zdravými, rostlinnými. Trans mastné kyseliny podporují zánětlivé procesy v našem organismu, přispívají ke vzniku kardiovaskulárních chorob a je popsaná i pozitivní korelace mezi obsahem trans mastných kyselin krvi a výskytem rakoviny prsu.

Jednoduché sacharidy a cukr

Omezit příjem cukrů. Cukr nejsou jen prázdné kalorie, ale nárůst glukózy a inzulinu v krvi, spojený s konzumem jednoduchých sacharidů má celou řadu negativních dopadů na náš metabolismus. Inzulin, kromě toho, že reguluje hladinu krevního cukru, působí prozánětlivě, má anabolický efekt – je to růstový hormon – a výrazně podporuje ukládání energie ve formě tukových zásob. Pokud chce někdo omezit kalorický příjem, je nejjednodušší začít u sladkostí a slazených nápojů.

Mikrobiom

Začít se starat o svůj “mikrobiom”, což jsou bakterie v našem trávicím traktu. Čím různorodější mikrobiom, tím lepší pro hubnutí, snížení zánětlivosti a celkové zdraví. Každý má sice jiný mikrobiom, ale zdraví prospěšné bakterie v našem trávicím traktu mají rádi vlákninu (zeleninu, ořechy, semínka) a fermentované potraviny (zelí, jogurty etc.). Když se vyhnete průmyslově zpracovaným potravinám a posunete vaše stravovací návyky směrem k čerstvému, opravdovému jídlu, projeví se to nejen na vašem opasku, ale budete se cítit i výrazně lépe.

Evoluce je dobrý rádce

K jaké stravě jsme evolučně nastavení? Základním principem zdravé výživy jsou nezpracované, přírodní potraviny, tzn., že bychom se měli vyvarovat vysoce (průmyslově) zpracovaných potravin. Měli bychom kupovat biopotraviny, tam kde jsou dostupné, zaměřit se na pestrost stravy, ne moc masa, tendenčně omezovat jednoduché sacharidy, kde to jde. Zkuste třeba vynechat pečivo a vše co obsahuje obiloviny.

bottom of page